26 stycznia będziemy obchodzić Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was serię postów przybliżających tę tematykę.

Ogólnopolski Dzień Transplantacji upamiętnia pierwszego udanego przeszczepienia narządu (nerki) w Polsce, a tym samy dołączenie Polski do krajów, które z powodzeniem zaczęły wykorzystywać transplantację organów do ratowania życia. Transplantację wykonano w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie w 1966r.

Transplantacja z łac. transplantare, czyli „szczepić” , od trans „poza czymś” i plantare „sadzić”. Jest to przeszczepienie narządu, tkanki lub komórek z jednego ciała do innego. Przeszczep może pochodzić od żywego lub nieżywego dawcy. Większość przeszczepów pochodzi od dawców zmarłych. Od osób żywych można pobrać takie narządy jak nerka czy segment wątroby lub tkanki (szpik kostny) pod warunkiem, że dawca jest pełnoletni i wyrazi na to zgodę, a jego życie nie będzie narażone na niebezpieczeństwo. Od osób zmarłych narządy i tkanki do przeszczepienia pobiera się ze zwłok osób, które za życia nie wyraziły sprzeciwu na pobranie. Narządy można pobrać od osoby zmarłej, kiedy zostały już wyczerpane wszystkie możliwości jej leczenia i u której stwierdzono komisyjnie śmierć mózgową.

Porozmawiajmy o TRANSPLANTOLOGII

Źródło: 1 2


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *